Menu
Fleming Staff Listing 2021-2022

WILLIAM FLEMING HIGH SCHOOL
(FACULTY & STAFF – 2021-22)

TRACEY D. ANDERSON, PRINCIPAL

LAST NAME

FIRST NAME

POSITION

AGUILAR

ROCIO

FL-SP

ALLGOOD

JEFFERY

GUIDANCE-COLLEGE ADVISOR

ANDERSON

DEBORAH

LIBRARY- MEDIA SPECIALIST

ARNOLD

VIRGINIA

ENGLISH

ASBURY

DANIELLE

ENGLISH/SPED

ASBURY

THOMAS

SECURITY

ASHFORD

MARSHALL

HEALTH & PHYSICAL EDUCATION

BAKER

DAVID

LIBRARY MEDIA SPECIALIST

BARNES

CHRISTOPHER

SCIENCE (BIOLOGY)

BASHAM

GWEN

ADMIN. ASST.

BAUER

VANESSA

TUTOR

BELL

BETTYE

ENGLISH

BENSON

VICTORIA

HEALTH & PHYSICAL EDUCATION

BURWELL

JENELL

SECURITY

CHAN

ALLISON

IA

CHIEN

AUGUST

ENGLISH

CHUMLEY

HEAVEN

SCHOOL COUNSELOR

CINTRON

TIM

ELL - TEACHER

CLARK

ANDREW

ENGLISH

CLARK

REGAN

ENGLISH

COLEMAN

JARVIS

IA

COLLINS

TOM

ROTEC

CONGLETON-RAHMAN

RAJEEYAH

SCHOOL COUNSELOR

COSTA

MARY

MATH

COTTER

RAYMOND

CTE (PRE-ENGINEERING)

CRAFT

WARREN

IA

CROSSAN

MICHAEL

SPED-COORDINATOR

CUSTALOW

ANNA DAWN

ELL- TEACHER

DABNEY

KATINA

SPED-TEACHER

DARNELL

ALEXANDRA

ENGLISH

DECK

LIZA

FA

DELGADO

ANNA

SCIENCE

DIXON

JEAN

DEAN

DORSS

THOMAS

ELL

DOUGLAS

JAWAAD

PE/HEALTH

DRAPER

TIFFANY

ENGLISH

DUNAHOO

PATRICIA

IA

DUNCAN

REGINA

TUTOR

EAVES

DERRICK

(ISS)

ENGLISH

FRANK

ASST. PRINCIPAL

EVANS

YI-WEN

FA- ORCHESTRA

FERNATT

MELISSA

FA - ART

FITZGERALD

JAMES

IA

FIZER

JESSICA

SCIENCE - BIOLOGY

FLOWERS

DAVID

HISTORY- SOCIAL STUDIES

FREESE

ANDREW

MATH

FRIES

KARYN

SCIENCE - CHEMISTRY

GALECKI

CATHERINE

SCIENCE - BIOLOGY

GARDNER

CHRISTOPHER

HEALTH & PHYSICAL ED

GILLIAM

MELINDA

IA

GMARIAM

DAWIT

MATH

GOETZ

ADAM

ENGLISH

GOLDEN

MATTHEW

CTE – PERSONAL FINANCE

GORDON

PRISCILLA

SPED- GENERAL CURR

GRAY

BROOKE

HEALTH & PHYSICAL ED

GROW

MCLANE

EARTH SCIENCE

HAIRSTON

RASHEED

HEALTH & PHYSICAL ED

HALL

MICHAEL

CTE – HEALTH OCCUPATION

HAMILTON

ZACHARY

EARTH SCIENCE

HAMLETT

ROBERT

MATH

HARDY

JEFFREY

SECURITY

HARLOW

KIMBERLY

REGISTRAR

HASTINGS

SHAYNA

MATH

HENAO-TAYLOR

ANGELA

FL-SP

HERRON

SHEILA

SUPPORT SPECIALIST

HOFF

JEFF

ENGLISH

HORN

LYNN

SPED – AUTISM

HUGHES

ERIC

IA

HUTTON

MARK

ROTC

HYATT

SARA

MATH/SPED

INGLE

CHRISTOPHER

HISTORY- SOCIAL STUDIES

ISAACS

BRENDA

BUSINESS INFO TECHNOLOGY

JACKSON

SELENA

ADMIN. SUPPORT

JACKSON

STACY

ADMIN. SUPPORT

JAFARIAN

FARNOOSH

FRENCH

JANNEY

EDNA

ROTEC

JEFFRIES

QUANYA

SCHOOL COUNSELOR

JONES

AYANA

IA

JONES

NIKIA

ATTEND. SECT

KEITH

RYAN

SPED- GENERAL CURR

KIRKBRIDE

CHRISTINA

HISTORY – SOCIAL STUDIES

KLINE-DAVIS

STEPHANIE

FA - PHOTOGRAPHY

KNOX

COURTNEY

SPED – GENERAL CURR

KOJO

SHARON

MARKETING

KOTCHISH

JACOB

FA -ART

KRESS

TOM

HISTORY – SOCIAL STUDIES

LEE

BROOKE

HISTORY – SOCIAL STUDIES

LINDSAY

DARRIN

STUDENT SUPPORT SPECIALIST

LLOYD

ANETTE

FA - ART

LOUVET

MEGAN

MATH

LOVELACE

JAMAR

PHYSICAL EDUCATION

LUTMER-PAULSON

MATTHEW

SOCIAL STUDIES

MANN

TODD

ENGLISH/SPED GENERAL CURR

MARSHALL

HEATHER

FA - ART

MARTIN

PATRICIA

MATH/SPED GENERAL CURR

MCCLELLAN

CHRIS

ASST. PRINCIPAL

MCDERMOTT

CASEY

ENGLISH

MCMAINS

JENNIFER

SPED – GENERAL CURR

MOORE

ERICA

SCIENCE

MORGAN

LAURAN

ADMIN. SUPPORT

MORRIS

MADISON

ATHLETIC TRAINER

MORRIS

VIRGINIA

MATH COACH

MYCOCK

KYLEE

SPED - ADAPTIVE

NORFLEET

MARGARET

IA

OCHOA

YARA

SCHOOL COUNSELOR

ORNELAS

MIRIAM

FINANCE SUPPORT PERSONNEL

PENTECOST

JUSTIN

MATH

PEREZ

REBECCA

ASSISTANT PRINCIPAL

POFF

MELISSA

ENGLISH

POHLMAN

JOY

CTE – BUSNIESS INFO TECHNOLOGY

PRUNTY

JAYE

ENGLISH

PULLEN

REBA

IA

PURCELL

MELONEE

SPED

QUEST

ZACHARY

MATH

QUINTERO

KYRIE

ELL

RICHTER

MICHAEL

SCIENCE COACH

RIGBY

ROBERT

GUITAR/ELEC MUSIC

ROBERTSON

JESSICA

MATH

ROBERTSON

DARRYL

SCIENCE/SPED GENERAL CURR

ROGERS

WALTER

SECURITY

SANCHEZ

MICHAEL

FA

SANCHEZ-JONES

VIVIAN

STUDENT SUPPORT SPECIALIST

SCHILLING

NATALIE

MATH

SCHNEIDER

DONALD

MATH

SCHUH

MATTHEW

ELL

SEITZ

BERLYN

BUSINESS EDUCATION

SHEPARDSON

TJ

AD

SNYDER

ABIGAIL

ENGLISH

SONGER

DIANNA

IA

SPORE

AMANDA

ASST. PRINCIPAL

STEGNER

EMILY

SOCIAL STUDIES

STEVENS

PENNY

ENGLISH

STOVER

MELANIE

IA

TAYLOR

CIENNA

SPED- GENERAL CURR

THAYER

BRADLEY

ROTC

TURNER

LENORA

FA - MUSIC

VAUGHT

BRANDON

MATH

WALKER

SHIRLEY

IA

WARNER

BRENT

EARTH SCIENCE

WEST

CHRIS

SPED - THERAPEUTIC

WILEY

RENNAE

IA

WILLIAMS

EDWARD

IA

WILLIAMS

JANICE

ADMIN. SUPPORT

WILSON

KAREN

ADMIN SUPPORT

WILSON

MARSHALL

HISTORY – SOCIAL STUDIES

WILSON

RICHARD

STUDENT SUPPORT SPECIALIST

WOOD

CHELSEA

IA- MEDIA CENTER

WOOD-LANTZ

LINDSAY

SOCIAL STUDIES

WOODRUFF

RICHARD

COORDINATOR

WORKMAN

DENNIS

HISTORY – SOCIAL STUDIES

YIRMIBESOGLU

MARIANNE

ELL AIDE

YOUNG

AMANDA

SCHOOL COUNSELOR

ZAMPACH

LINDSAY

FA - DRAMA

ZAVALA

PATRICIA

FL-SP